As a professional embedded storage solution provider, China Chips Star Semiconductor Co., Ltd. offers Automotive Grade eMMC solutions widely used in automotive radar systems, ADAS, smart cockpits, and in-vehicle vision systems, helping provide reliable data storage support for intelligent driving applications.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Interface | eMMC 5.1 with HS400 support |
| Capacities | 32GB, 64GB, 128GB, 256GB |
| Data Transfer Speed | Up to 400MB/s (HS400 mode) |
| Operating Voltage | 3.3V (VCC), 1.8V/3.3V (VCCQ) |
| Temperature Range | -40°C~105°C |
| Endurance | High endurance |
| Model | G2864GTLCA/ G28128TLCA |
| Package | BGA (Ball Grid Array) |
| Package Size | 11.5 x 13 x 1 mm |
Automotive radar is far more than just a “sensor.”
Behind every radar system is a complete data processing and storage architecture that supports:
All of these functions rely heavily on stable and reliable embedded storage.
In automotive electronics, storage instability may lead to:
![]()
![]()
![]()